Retro Pixel DMG
Funny Playing
Released: February 2021 Vertical Android 7.1
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | Allwinner A64 (Estimate) |
|---|---|
| CPU | Cortex-A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | 1 GB |
Display
| Screen Size | 3.2 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 480 x 360 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 187.5 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (Estimate) |
Physical
| Battery | 4000 mAh (Swappable) |
|---|---|
| Dimensions | 90 mm x 148 mm x 30 mm |
| Weight | 294 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | DMG Gray |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 6 Buttons |
| Extra Buttons | Home (Press on brightness wheel), Back (Press on volume wheel) |
Connectivity
| Connectivity | USB-A Host, WiFi |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | External MicroSD (8 GB - 64 GB) |
|---|---|
| Charge Port | DC Power (Barrel Connector) |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), N64 & NDS (playable but can be laggy)