Retro Pixel Pocket
Funny Playing
Released: May 2023 Vertical Android 7.1
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | Allwinner A64 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | 1 GB LPDDR3 |
Display
| Screen Size | 3.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 720 x 720 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 339.41 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 3000 mAh |
|---|---|
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Dark Gray |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 Shelf |
| Extra Buttons | Clickable volume and brightness wheels |
Connectivity
| Connectivity | WiFi |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | Internal 8 GB eMMC & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), N64 & NDS (playable but can be laggy)