Retroid Pocket
Retroid / Moorechip
Released: February 2020 Vertical Android 6,
Retroid OS
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | MediaTek MT6580A |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | 512 MB DDR2 |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 228.57 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 4000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 87 mm x 140 mm x 19 mm |
| Weight | 200 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Teal, Yellow |
Controls
| D-Pad | Disc Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick Upper placement |
| Face Buttons | 6 Buttons |
| Extra Buttons | Home, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth, WiFi, USB OTG |
|---|---|
| Video Output | Micro HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | Internal 32 GB & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
PSP mostly playable but some need frameskip, Dreamcast barely playable, and N64 is hit and miss