Retroid Pocket 2
Retroid / Moorechip
Released: August 2020 Horizontal Android 8.1,
LineageOS 15.1,
Retroid OS
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | MediaTek MT6580A |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | 1 GB DDR3 |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 228.57 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 4000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 150 mm x 81 mm x 17-30 mm (Size comparison) |
| Weight | 196 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, Light Blue, Pink, Yellow, DMG Gray, SNES UK, GBA Indigo, Funtastic N64 colors |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Thumbstick & Slidepad (Digital) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Home, Power, Vol +- |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth, WiFi |
|---|---|
| Video Output | Micro HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
Storage
| Storage | Internal 8 GB EMMC & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
PSP mostly playable but some need frameskip, Dreamcast barely playable, and N64 is hit and miss
Notes
Specs on GoRetroid.com claim 1.5 GHz but the MT6580 only gets up to 1.3 GHz normally. Apparently the Pocket 2 uses an overclocked MT6580 to get up to 1.5 GHz. Sticks do not click in so no L3 / R3. Right stick is listed as "digital joystick", so it may not even be true analog. "Right stick component is a sliding style like what you see on the Pocket Go 2" - Taki