Retroid Pocket 2+ (RP2 PCB Upgrade)
Retroid / Moorechip
Released: December 2021 Horizontal Android 11
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC all full speed, most Saturn playable
Performance
| SoC | UNISOC Tiger T310 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A75 / Cortex-A55 1x / 3x |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz - 2.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | PowerVR GE8300 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 800 MHz |
| RAM | 2 GB LPDDR4X |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen (Assembled only) |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 228.57 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 4000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 150 mm x 81 mm x 17-30 mm (Size comparison) |
| Weight | 196 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, Indigo, Yellow/Orange, Retro Gray, 16 Bit Gray |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Thumbstick & Slidepad (Analog) Left thumbstick: Upper placement Right slider: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Home, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 5, Bluetooth 4 |
|---|---|
| Video Output | Micro HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope |
Storage
| Storage | Internal 32 GB eMMC, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), N64, Dreamcast, PSP (playable), Saturn (somewhat playable), Gamecube (some playable but mostly unplayable)
Notes
Geekbench scores