Retroid Pocket 2S
Retroid / Moorechip
Released: August 2023 Horizontal Android 11
Emulation capabilities
DS/N64/PSP/DC/Saturn full speed, some GameCube playable
Performance
| SoC | UNISOC Tiger T610 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A75 / Cortex-A55 2x / 6x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz - 2.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 614 MHz |
| RAM | 3 GB / 4 GB LPDDR4x (3200 MT/s) |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 228.57 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 4000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 155 mm x 80.6 mm x 16-28 mm |
| Weight | 200 grams |
| Shell Material | Plastic or Metal (Aluminum) |
| Colors | Plastic: 16 Bit Gray, Retro Gray, Black, Transparent Black, Transparent Green, Indigo Metal: Silver |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Home, Back, Programmable Button, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 5, Bluetooth 5.0 |
|---|---|
| Video Output | Micro HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
Storage
| Storage | Internal 32 GB / 128 GB eMMC, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast almost all full speed, some Gamecube playable. PS2 barely playable for easier to emulate games only