Retroid Pocket 3
Retroid / Moorechip
Released: August 2022 Horizontal Android 11
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC all full speed, most Saturn playable
Performance
| SoC | UNISOC Tiger T310 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A75 / Cortex-A55 1x / 3x |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz - 2.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | PowerVR GE8300 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 800 MHz |
| RAM | 2 GB / 3 GB LPDDR4X |
Display
| Screen Size | 4.7 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1334 x 750 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 325.61 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 4000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 184.65 mm x 81.38 mm x 24.23 mm |
| Weight | 230 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Black, Indigo, Yellow, Gray, Transparent Purple, Transparent Blue |
Controls
| D-Pad | Separated Cross (PS Vita) Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Home, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 5, Bluetooth 5.0 |
|---|---|
| Video Output | Micro HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Microphone, Gyroscope, Compatible with Hall sensor joystick replacement |
Storage
| Storage | Internal 32 GB eMCP, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
N64, Dreamcast, PSP (playable), Saturn (mostly playable), Gamecube (some playable), Wii (mostly unplayable)
Notes
Geekbench scores