Retroid Pocket 3 Plus
Retroid / Moorechip
Released: November 2022 Horizontal Android 11
Emulation capabilities
DS/N64/PSP/DC/Saturn full speed, some GameCube playable
Performance
| SoC | UNISOC Tiger T618 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A75 / Cortex-A55 2x / 6x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 850 MHz |
| RAM | 4 GB LPDDR4x |
Display
| Screen Size | 4.7 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1334 x 750 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 325.61 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 4500 mAh |
|---|---|
| Cooling | Ventilation cutouts |
| Dimensions | 184.65 mm x 81.38 mm x 24.23 mm |
| Weight | 230 grams |
| Shell Material | Plastic, Metal (Aluminum) |
| Colors | Black, Indigo, Yellow/Orange, Retro Gray, 16 Bit Gray, Transparent Blue, Transparent Purple |
Controls
| D-Pad | Separated Cross (PS Vita) Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Home, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 5, Bluetooth 5.0 |
|---|---|
| Video Output | Micro HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Microphone, Gyroscope, Compatible with Hall sensor joystick replacement |
Storage
| Storage | Internal 128 GB eMMC, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast almost all full speed, some Gamecube playable. PS2 barely playable for easier to emulate games only