Retroid Pocket 4
Retroid / Moorechip
Released: January 2024 Horizontal Android 11
Emulation capabilities
Most GameCube playable, some Wii/3DS playable
Performance
| SoC | MediaTek Dimensity 900 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A78 / Cortex-A55 2x / 6x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz - 2.4 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| GPU Cores | 4 Cores |
| GPU Clock | 900 MHz |
| RAM | 4 GB LPDDR4x |
Display
| Screen Size | 4.7 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1334 x 750 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 325.61 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 5000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 184.8 mm x 82.6 mm x 15.8 mm |
| Weight | 261 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, Gray, SNES Gray, Transparent Clear, Transparent Blue, Transparent Red |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Home, Back, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.2 |
|---|---|
| Video Output | Micro HDMI Top Facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Hall sensor joysticks |
Storage
| Storage | Internal 128 GB UFS 3.1, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
N64, Dreamcast, PSP all full speed, Gamecube and Wii almost all full speed, PS2 playable, Switch mostly unplayable