Retroid Pocket 6
Retroid / Moorechip
Released: January 2026 Horizontal Android 13
Emulation capabilities
Most Switch playable, some PS3 playable
Performance
| SoC | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
|---|---|
| CPU | Cortex-X3 / Cortex-A715 / Cortex-A710 / Cortex-A510 1x / 2x / 2x / 3x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz - 3.2 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Qualcomm Adreno 740 |
| GPU Cores | 1 Core |
| GPU Clock | 680 MHz |
| RAM | 8 GB / 12 GB LPDDR5X |
Display
| Screen Size | 5.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | AMOLED Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| PPI | 400.53 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 6000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 205.5 mm x 80.5 mm x 17.2 mm |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, White, Teal, Yellow, Purple |
Controls
| D-Pad | Cross Customizable placement (multiple models) |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Customizable left stick placement (multiple models) |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Home, Back, Power, Volume +-, M1/M2 rear programmable buttons |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 7, Bluetooth 5.3 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope, Microphone |
Storage
| Storage | Internal 128 GB / 256 GB UFS 3.1, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |