Retroid Pocket Flip
Retroid / Moorechip
Released: April 2023 Clamshell Android 11
Emulation capabilities
DS/N64/PSP/DC/Saturn full speed, some GameCube playable
Performance
| SoC | UNISOC Tiger T618 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A75 / Cortex-A55 2x / 6x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 850 MHz |
| RAM | 4 GB LPDDR4X (3732 MT/s) |
Display
| Screen Size | 4.7 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1334 x 750 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 325.61 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 5000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 139 mm x 82 mm x 25.4 mm |
| Weight | 270 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, Indigo, Gray, Red, Watermelon |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual slidepads with L3/R3 Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Power, Volume +-, Programmable M1/M2 shoulder buttons |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 5, Bluetooth 5.0 |
|---|---|
| Video Output | Micro HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Front edge facing |
| Speaker | Dual Stereo Rear facing |
| Sensors | Hall sensor slidepads, Microphone |
Storage
| Storage | Internal 128 GB eMMC 5.1, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast almost all full speed, some Gamecube playable. PS2 barely playable for easier to emulate games only
Notes
Magnetic locking screen