Retroid Pocket Flip 2
Retroid / Moorechip
Released: April 2025 Clamshell Android 13
Emulation capabilities
GameCube mostly all full speed, most Wii/3DS playable, some PS2/Wii U playable
Performance
| SoC | Qualcomm Snapdragon 865 / MediaTek Dimensity 1100 |
|---|---|
| CPU | 4x Cortex-A77 / 4x Cortex-A55 (SD865) 4x Cortex-A78 / 4x Cortex-A55 (D1100) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz - 2.84 GHz (SD865) 2.0 GHz - 2.6 GHz (D1100) |
| Architecture | ARM |
| GPU | Qualcomm Adreno 650 (SD865) Mali-G77 MC9 (D1100) |
| GPU Cores | 1 Core (SD865) 9 Cores (D1100) |
| GPU Clock | 587 MHz (SD865) 836 MHz (D1100) |
| RAM | 8 GB LPDDR4X |
Display
| Screen Size | 5.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | AMOLED Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 400.53 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 5000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 140.5 mm x 89.5 mm x 24.4 - 31 mm (Closed) |
| Weight | 300 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Transparent Blue, Gamecube Purple, Black, SNES Gray |
Controls
| D-Pad | Cross Lower, inner placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Upper, outer placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Home, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.1 (SD865), Bluetooth 5.2 (D1100) |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Sensors | Hall effect joysticks and triggers |
Storage
| Storage | Internal 128 GB UFS 3.1, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, PS2 playable, some Switch playable