Retroid Pocket G2
Retroid / Moorechip
Released: October 2025 Horizontal Android 15
Emulation capabilities
Most Switch playable, some PS3 playable
Performance
| SoC | Qualcomm Snapdragon G2 Gen 2 |
|---|---|
| CPU | Qualcomm Kryo 1x Gold Plus / 4x Gold / 3x Silver |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 1.9 GHz - 2.8 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Qualcomm Adreno A22 |
| RAM | 8 GB LPDDR5X |
Display
| Screen Size | 5.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | AMOLED Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 400.53 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 5000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 199.2 mm x 78.5 mm x 15.6 - ? mm |
| Weight | 280 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, Gray, Turquoise, Yellow, Gamecube Indigo |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Home, Back, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.4 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope, Microphone |
Storage
| Storage | Internal 128 GB UFS 3.1, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |