Retrostone 2
8BCraft
Released: December 2019 Vertical Linux - RetrorangePi
(RetroPie based)
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | Allwinner A20 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 2 Cores |
| CPU Clock | 1.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | 1 GB DDR |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 228.57 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Plastic (normal model), Glass (pro model) |
Physical
| Battery | 4000 mAh (Swappable) |
|---|---|
| Dimensions | 130 mm x 90 mm x 25 mm |
| Weight | 300 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Grey, Transparent Blue |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick (add-on) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Rear facing |
| Extra Buttons | GPIO x2, Power |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth, WiFi, USB x3, Ethernet |
|---|---|
| Video Output | HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | External MicroSD Internal NAND (pro model) |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), N64 & NDS (playable but can be laggy)