RG-280V
Anbernic
Released: November 2020 Vertical OpenDingux
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | Ingenic JZ4770 |
|---|---|
| CPU | XBurst |
| CPU Cores | 2 Cores |
| CPU Clock | 1.0 GHz (secondary 500 MHz CPU) |
| Architecture | MIPS |
| GPU | Vivante GC860 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 315 - 575 MHz |
| RAM | 512 MB DDR2 |
Display
| Screen Size | 2.8 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 320 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 142.86 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 2100 mAh |
|---|---|
| Cooling | - |
| Dimensions | 78 mm x 89 mm x 18 mm |
| Weight | 125 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Famicom Gold/Red, Silver/Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Power, Reset, Volume +- |
Connectivity
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
|---|---|
| Speaker | Single Mono Rear facing |
| Rumble | ✅ |
Storage
| Storage | Dual External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
SNES & PS1 almost all full speed except for slight lag on a few FX chip SNES games and 3D PS1 games