RG-300
Anbernic
Released: June 2019 Vertical RetroFW
Emulation capabilities
Most GBA & Genesis playable, some SNES playable
Performance
| SoC | Ingenic JZ4760B |
|---|---|
| CPU | XBurst |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 528 MHz - 740 MHz |
| Architecture | MIPS |
| GPU | Vivante GC200 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 250 - 375 MHz |
| RAM | 128 MB DDR2 |
Display
| Screen Size | 3.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 320 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 133.33 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 1800 mAh BP-5L (Swappable) |
|---|---|
| Dimensions | 119 mm x 82 mm x 25 mm |
| Weight | 220 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Transparent Black, Grey |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 Shelf |
| Extra Buttons | Brightness, Sleep |
Connectivity
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
|---|---|
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | Internal & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
Most SNES runs at 60 FPS but lags with FX & Mode 7 games, most 2D PS1 runs fine (not all at full 60 FPS) but lags with 3D games