RG-350M
Anbernic
Released: March 2020 Horizontal OpenDingux, Rogue, RetroArch
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | Ingenic JZ4770 |
|---|---|
| CPU | XBurst |
| CPU Cores | 2 Cores |
| CPU Clock | 1.0 GHz (secondary 500 MHz CPU) |
| Architecture | MIPS |
| GPU | Vivante GC860 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 315 - 575 MHz |
| RAM | 512 MB DDR2 |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 228.57 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 2500 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 145 mm x 73 mm x 18 mm |
| Weight | 263 grams |
| Shell Material | Metal (Aluminum) |
| Colors | Aluminum shell: Space Grey, Space Silver, Rose Gold, Black |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | L3/R3, Power, Reset, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | USB OTG, WiFi support with USB dongle |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
Storage
| Storage | Dual External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 |
Emulation Limit
SNES & PS1 almost all full speed except for slight lag on a few FX chip SNES games and 3D PS1 games
Notes
Currently only available in aluminum shell for $130. HDMI out is now working