RG-351P
Anbernic
Released: September 2020 Horizontal EmuELEC, 351ELEC, ArkOS, Batocera, Lakka, 351Droid (Lineage 18.1 / Android 11)
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | RockChip RK3326 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A35 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz - 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G31 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 650 MHz |
| RAM | 1 GB DDR3 |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 320 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 164.83 PPI |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 3500 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink |
| Dimensions | 151.5 mm x 70 mm x 18 mm |
| Weight | 189 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Dark Gray, White, GBA Indigo |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Power, Reset |
Connectivity
| Connectivity | Dual USB-C OTG, WiFi (internal only on 1st batch, all following batches require external WiFi dongle) |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), 2D PSP mostly playable but 3D PSP needs frameskip, N64 & Dreamcast mostly playable for easier to emulate games
Notes
Anbernic aliexpress store sent out a message that there is an issue on the first batch models of a buzzing noise produced while WiFi is on. They were unable to fix this problem so they will remove internal WiFi on later models, but you should still be able to use an external WiFi USB dongle. There have also been reports of input lag, but Anbernic dev TonyJih says that has been fixed.