RG-353M
Anbernic
Released: November 2022 Horizontal Android 11 / Linux (ArkOS)
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | RockChip RK3566 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A55 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G52 2EE |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 850 MHz |
| RAM | 2 GB LPDDR4 |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 228.57 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 3500 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 145 mm x 70.5 mm x 15.9 mm |
| Weight | 232 grams |
| Shell Material | Metal (Aluminum) |
| Colors | Deep Purple, Ocean Blue |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Power, Reset, Volume +-, Function Button |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 5, Bluetooth 4.2 |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Hall Effect Sensors on Joysticks |
Storage
| Storage | Internal 32 GB eMMC 5.1, Dual External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast mostly playable but not all full speed