RG-405V
Anbernic
Released: September 2023 Vertical Android 12
Emulation capabilities
DS/N64/PSP/DC/Saturn full speed, some GameCube playable
Performance
| SoC | UNISOC Tiger T618 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A75 / Cortex-A55 2x / 6x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 850 MHz |
| RAM | 4 GB LPDDR4X (3732 MT/s) |
Display
| Screen Size | 4.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 200 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 5500 mAh |
|---|---|
| Cooling | Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 105 mm x 145 mm x 35 mm |
| Weight | 282 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Grey, Transparent Purple, Woodgrain |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Shelf |
| Extra Buttons | Home/Back, Power, Reset, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 5, Bluetooth 5.0, USB-C OTG |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope, Hall joysticks |
Storage
| Storage | Internal 128 GB eMMC, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast almost all full speed, some Gamecube playable. PS2 barely playable for easier to emulate games only