RG-40XXV
Anbernic
Released: August 2024 Vertical Linux
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | Allwinner H700 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G31 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 650 MHz |
| RAM | 1 GB LPDDR4 |
Display
| Screen Size | 4.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 200 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 3200 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 92 mm x 139 mm x 13 - 22 mm |
| Weight | 217 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Transparent Black, Indigo |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick with L3 Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Shelf |
| Extra Buttons | Menu, Power, Reset, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 5, Bluetooth 4.2 |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Single Mono Front facing |
| Rumble | ✅ |
Storage
| Storage | Dual External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), N64 and Dreamcast mostly playable, PSP somewhat playable, Saturn barely playable