RG-476H
Anbernic
Released: September 2025 Horizontal Android 13
Emulation capabilities
Most GameCube playable, some Wii/3DS playable
Performance
| SoC | UNISOC Tiger T820 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A76 / Cortex-A55 4x / 4x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.1 GHz - 2.7 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G57 MP4 |
| GPU Cores | 4 Cores |
| GPU Clock | 850 MHz |
| RAM | 8 GB LPDDR4X |
Display
| Screen Size | 4.7 inch |
|---|---|
| Screen Type | LTPS Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 960 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| PPI | 340.43 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 5000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatpipe Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 176 mm x 86 mm x 16 mm |
| Weight | 290 grams |
| Shell Material | Plastic |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Menu, Home/Back, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 5, Bluetooth 5.0 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope |
Storage
| Storage | Internal 128 GB UFS 2.2, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
N64, Dreamcast, PSP all full speed, Gamecube and Wii almost all full speed, PS2 playable, Switch mostly unplayable