RG-477M
Anbernic
Released: August 2025 Horizontal Android 14
Emulation capabilities
GameCube/Wii all full speed, most 3DS/PS2 playable, some Wii U playable
Performance
| SoC | MediaTek Dimensity 8300 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A715 / Cortex-A510 4x / 4x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.2 GHz - 3.35 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G615 MC6 |
| GPU Cores | 6 Cores |
| GPU Clock | 1.4 GHz |
| RAM | 8 GB / 12 GB LPDDR5 |
Display
| Screen Size | 4.7 inch |
|---|---|
| Screen Type | LTPS Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 960 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| PPI | 340.43 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 5300 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatpipe Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 176 mm x 89.4 mm x 15.5 - 21.3 mm |
| Weight | 354 grams |
| Shell Material | Metal (Aluminum) |
| Colors | Chocolate Bronze, Silver Blade |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Home/Back, Menu, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.3 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope |
Storage
| Storage | Internal 128 GB / 256 GB UFS, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
GameCube, Wii and PS2 playable, Switch mostly playable