RG-552
Anbernic
Released: December 2021 Horizontal Android 11,
Batocera, JELOS, AmberELEC
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC all full speed, most Saturn playable
Performance
| SoC | RockChip RK3399 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A72 / Cortex-A53 2x / 4x |
| CPU Cores | 6 Cores |
| CPU Clock | 1.4 GHz - 1.8 GHz (2.2 GHz OC) |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-T860 MP4 |
| GPU Cores | 4 Cores |
| GPU Clock | 600 MHz (800 MHz OC) |
| RAM | 4 GB LPDDR4 |
Display
| Screen Size | 5.36 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1152 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 417.74 PPI |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 6400 mAh (2x 3200, 24Wh) |
|---|---|
| Cooling | Heatsink, Fan, Ventilation cutouts |
| Dimensions | 198.1 mm x 85.6 mm x 20 mm |
| Weight | 362 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, Bronze Gray |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Function Button (Android: Home, Linux: Hotkey), Power, Reset, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 4, USB-C OTG |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Microphone |
Storage
| Storage | Internal 64 GB eMMC, Dual External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), N64, Dreamcast, PSP (playable), Saturn (somewhat playable), Gamecube (mostly unplayable)
Notes
Geekbench scores, Game Compatibility Guide