RG-557
Anbernic
Released: April 2025 Horizontal Android 14
Emulation capabilities
GameCube/Wii all full speed, most 3DS/PS2 playable, some Wii U playable
Performance
| SoC | MediaTek Dimensity 8300 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A715 / Cortex-A510 4x / 4x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.2 GHz - 3.35 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G615 MC6 |
| GPU Cores | 6 Cores |
| GPU Clock | 1.4 GHz |
| RAM | 12 GB LPDDR5X |
Display
| Screen Size | 5.48 inch |
|---|---|
| Screen Type | AMOLED Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 401.99 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 5500 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatpipe, Fan, Ventilation cutouts |
| Dimensions | 223 mm x 89 mm x 15-25 mm |
| Weight | 347 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Transparent Purple |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Capacitive) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Home/Back, Menu, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.3 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope, Hall sensor joysticks & triggers |
Storage
| Storage | Internal 256 GB UFS 4.0, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, PS2 playable, some Switch playable