RG ARC-D
Anbernic
Released: November 2023 Horizontal Android 11, Linux
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | RockChip RK3566 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A55 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G52 2EE |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 850 MHz |
| RAM | 2 GB LPDDR4 |
Display
| Screen Size | 4.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 200 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 3500 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 191 mm x 80 mm x 22 mm |
| Weight | 240 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Gray, Black |
Controls
| D-Pad | Disc Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 6 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Power, Function, Reset, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 5, Bluetooth 4.2 |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
Storage
| Storage | Internal 32 GB MicroSD, Dual External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top facing |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast mostly playable but not all full speed