RG-FC520
Anbernic
Released: August 2020 Vertical
Emulation capabilities
GB/GBC/GG/NES/SMS/all previous retro consoles all full speed
Performance
| SoC | Ricoh 2A03 |
|---|---|
| CPU | MOS Technology 6502 |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 1.79 MHz |
| Architecture | MOS 6502 |
| GPU | Ricoh 2C02 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 5.37 MHz |
| RAM | 2 KB |
Display
| Screen Size | 3.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | TFT |
| Resolution | 320 x 240 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 133.33 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 600 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 83 mm x 98.5 mm x 17 mm |
| Weight | 200 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, Golden Red, Translucent Black |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Extra Buttons | Start, Select |
Connectivity
| Connectivity | USB-C OTG |
|---|---|
| Video Output | AV Out |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Single Mono Rear facing |
| Rumble | ✅ |
Storage
| Storage | Internal Flash ROM |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |
Emulation Limit
NES only