RG-NANO
Anbernic
Released: June 2023 Micro
Vertical Linux (OpenDingux / RetroFE / FunKey OS)
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | Allwinner V3s |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 1.2 GHz |
| Architecture | ARM |
| RAM | 64 MB DDR2 |
Display
| Screen Size | 1.54 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 240 x 240 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 220.4 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 1050 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 43 mm x 71 mm x 17 mm |
| Weight | 75 grams |
| Shell Material | Metal (Aluminum) |
| Colors | Blue, Red, Deep Purple shown in teasers |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Power |
Connectivity
| Audio Output | USB-C to 3.5mm adapter included |
|---|---|
| Speaker | Single Mono Bottom facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (mostly 60 FPS)