RG Vita Pro
Anbernic
Released: March 2026 Horizontal Linux, Android 14
Emulation capabilities
DS/N64/PSP/DC/Saturn full speed, some GameCube playable
Performance
| SoC | RockChip RK3576 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A72 / Cortex-A53 4x / 4x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz - 2.2 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G52 MC3 |
| GPU Cores | 3 Cores |
| GPU Clock | 1.0 GHz |
| RAM | 4 GB LPDDR4X |
Display
| Screen Size | 5.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 400.53 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 5000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 206 mm x 84 mm x 18.6 mm |
| Weight | 278 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, White |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Home, Back, Power, Reset, Volume+- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.2 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope |
Storage
| Storage | Internal 64GB eMCP, Dual External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top & Bottom facing |