ROG Ally
Asus
Released: June 2023 Horizontal Windows 11
Emulation capabilities
All Switch playable, most PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen Z1 / AMD Ryzen Z1 Extreme |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 4 |
| CPU Cores | 6 Cores / 8 Cores |
| CPU Clock | 3.3 GHz - 5.1 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 780M |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 2.7 GHz |
| RAM | 16 GB LPDDR5 (6400 MT/s) |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| PPI | 314.7 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 40 Wh |
|---|---|
| Cooling | Heatpipe Dual Fans Ventilation cutouts |
| Dimensions | 280 mm x 113 mm x 39 mm |
| Weight | 608 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White |
Controls
| D-Pad | Disc Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | M1/M2 buttons on back, Volume +-, Power/fingerprint, View, Menu, Command Center, Armoury Crate |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Fingerprint reader, Gyroscope, Hall sensor sticks & triggers, Microphone |
Storage
| Storage | Internal 512 GB M.2 2230 NVMe SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2 fully playable
Notes
Has an external GPU docking port