SF3000
Datafrog
Released: October 2024 Horizontal Linux (EmuELEC)
Emulation capabilities
Most GBA & Genesis playable, some SNES playable
Performance
| CPU | Cortex-A7 |
|---|---|
| CPU Cores | 2 Cores |
| CPU Clock | 1.2 GHz |
| Architecture | ARM |
| RAM | 2 GB DDR3 |
Display
| Screen Size | 4.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 854 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 217.70 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Physical
| Battery | 3000 mAh |
|---|---|
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Separated Buttons Upper Placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3) Left: Lower placement Right: Upper placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal, Back |
| Extra Buttons | Volume +- |
Connectivity
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
|---|---|
| Speaker | Single Mono Rear facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
SNES & PS1 almost all full speed except for slight lag on a few FX chip SNES games and 3D PS1 games
Notes
Kickstand