Steam Deck OLED
Valve
Released: November 2023 Horizontal SteamOS 3.0 (Arch Linux), Windows 11, etc
Emulation capabilities
Most Switch playable, some PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Sephiroth |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 2 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 2.4 GHz - 3.5 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD RDNA 2 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 1.0 GHz - 1.6 GHz |
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
Display
| Screen Size | 7.4 inch |
|---|---|
| Screen Type | OLED Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 800 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| PPI | 203.98 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 50 Wh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 298 mm x 117 mm x 50 mm |
| Weight | 640 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, White (Limited) |
Controls
| D-Pad | Cross Upper, outer placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Upper placement Dual trackpads Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | 4x assignable grip buttons (on back), View, Options, Steam, Quick Access, Volume +-, Power |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.3 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out |
| Audio Output | 3.5mm Headphone, USB-C out, Bluetooth audio |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Dual microphones, ambient light sensor, 6-axis gyroscope |
Storage
| Storage | Internal 512 GB / 1 TB NVMe SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |
Emulation Limit
PSP, Gamecube & Wii full speed, PS2 playable
Notes
Dock (sold separately) has: DisplayPort 1.4, HDMI 2.0, Ethernet, USB-A 3.1, 2x USB-A 2.0. Size comparison pic with other Windows handhelds