Thor
AYN Technologies
Released: October 2025 Clamshell
(Dual Screen) Android 13
Emulation capabilities
Most Switch playable, some PS3 playable
Performance
| SoC | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
|---|---|
| CPU | Cortex-X3 / Cortex-A715 / Cortex-A710 / Cortex-A510 1x / 2x / 2x / 3x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz - 3.2 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Qualcomm Adreno 740 |
| GPU Cores | 1 Core |
| GPU Clock | 680 MHz |
| RAM | 8 GB / 12 GB / 16 GB (LPDDR5X?) |
Display
| Screen Size | Primary: 6.0 inch Secondary: 3.92 inch |
|---|---|
| Screen Type | AMOLED Touchscreens |
| Resolution | Primary: 1920 x 1080 Secondary: 1240 x 1080 |
| Refresh Rate | Primary: 120 Hz Secondary: 60 Hz |
| PPI | Primary: 367.15 PPI Secondary: 419.49 PPI |
| Aspect Ratio | Primary: 16:9 Secondary: 31:27 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 6000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 150 mm x 94 mm x 25.6 mm |
| Weight | 380 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, White, Gray, Transparent Purple |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall?) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Back, Home, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 7, Bluetooth 5.3 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
Storage
| Storage | Internal 128 GB / 256 GB / 1 TB, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |