Thumby
TinyCircuits
Released: January 2022 Micro
Vertical Open Source Proprietary
Emulation capabilities
GB/GBC/GG/NES/SMS/all previous retro consoles all full speed
Performance
| SoC | Raspberry Pi RP2040 |
|---|---|
| CPU | Cortex-M0+ |
| CPU Cores | 2 Cores |
| CPU Clock | 133 MHz |
| Architecture | ARM |
| RAM | 264 KB SRAM |
Display
| Screen Size | 0.42 inch |
|---|---|
| Screen Type | Monochrome OLED |
| Resolution | 72 x 40 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 196.11 PPI |
| Aspect Ratio | 9:5 |
| Screen Lens | None (Protector only) |
Physical
| Battery | 40 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 18 mm x 29.5 mm x 8.5 mm |
| Weight | 5 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Gray, Black, Blue, Pink, Yellow, Gold (Kickstarter exclusive) |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Face Buttons | 2 Buttons |
Connectivity
| Speaker | Single Mono Rear facing |
|---|
Storage
| Storage | Internal 2 MB |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
5 included games and MicroPython or Arduino IDE homebrew games only