Tiny GamePi15
WaveShare
Released: May 2019 Micro
Horizontal Linux (RetroPie)
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | Broadcom BCM2835 (Raspberry Pi Zero/W) |
|---|---|
| CPU | ARM1176JZF-S |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 1.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 250 MHz |
| RAM | 512 MB DDR |
Display
| Screen Size | 1.54 inch |
|---|---|
| Screen Type | TFT |
| Resolution | 240 x 240 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 220.4 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Screen Lens | None (Protector only) |
Physical
| Battery | 14500 |
|---|---|
| Dimensions | 65 mm x 35 mm x 23 mm |
| Weight | 60 grams |
| Shell Material | Bare PCB |
| Colors | Blue PCB |
Controls
| D-Pad | Separated Buttons Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Hot Key |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth, WiFi (Zero W/WH) |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Upward facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
Most SNES runs at 60 FPS but lags with FX & Mode 7 games, most 2D PS1 runs fine (not all at full 60 FPS) but lags with 3D games