TinyPi Pro
Pi0cket
Released: June 2019 Micro Vertical Linux (RetroPie)
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | Broadcom BCM2835 (Raspberry Pi Zero/W) |
|---|---|
| CPU | ARM1176JZF-S |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 1.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 250 MHz |
| RAM | 512 MB DDR |
Display
| Screen Size | 1.3 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 240 x 240 |
| PPI | 240.0 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 |
Physical
| Battery | 400 mAh |
|---|---|
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, White |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Extra Buttons | Power/Menu at the same button |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 3 |
|---|---|
| Video Output | Micro HDMI |
| Speaker | Single Mono Bottom facing |
Storage
| Storage | External MiniSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
Runs very well SNES, GB, GBA, GBC games. Struggles to emulate 3D games, mainly from PS1
Notes
3D printed, after buying, you have to assemble, but not difficult.