TJD T101
TJD
Released: January 2024 Horizontal Windows 11
Emulation capabilities
All PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen 5 7640U / AMD Ryzen 7 7840U |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 4 |
| CPU Cores | 6 Cores / 8 Cores |
| CPU Clock | 3.5 GHz - 4.9 GHz / 3.3 GHz - 5.1 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 760M / AMD Radeon 780M |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 2.6 GHz / 2.7 GHz |
| RAM | 16 / 32 / 64 GB LPDDR5x (6400 MT/s) |
Display
| Screen Size | 10.1 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 224.17 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 60 Wh |
|---|---|
| Cooling | Dual Heatpipe Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 343 mm x 155 mm x 19.9 - ? mm |
| Weight | 890 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Black, Yellow |
Controls
| D-Pad | Disc Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Windows, Keyboard, Brightness, Menu, Power/Fingerprint reader, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.2, USB-A OTG |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Sensors | Dual Gyroscope, Fingerprint reader, Hall sensor joysticks and triggers |
Storage
| Storage | Internal 512 GB - 4 TB M.2 2280 SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2, Wii U, Switch, PS3 all fully playable