TJD T80
TJD
Released: August 2024 Horizontal Android 14
Emulation capabilities
Most GameCube playable, some Wii/3DS playable
Performance
| SoC | Allwinner A523 (?), RockChip RK3588S |
|---|---|
| CPU | 8x Cortex-A55, 4x Cortex-A76 / 4x Cortex-A55 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 0.5 GHz - 2.0 GHz, 1.8 GHz - 2.4 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G57 MC01, Mali-G610 MC4 |
| GPU Cores | 1 Core, 4 Cores |
| GPU Clock | ? MHz, 600 MHz |
| RAM | 4 GB LPDDR4X, 8 GB LPDDR4X |
Display
| Screen Size | 8.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 2048 x 1536 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 320 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 10000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 272.5 mm x 144.5 mm x 58 mm |
| Weight | 630 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, White, Yellow, Green |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers? |
| Extra Buttons | Power, Volume +-, Home, Back, Mode, M2/M3/M4 buttons on back |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.0, USB-A |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Sensors | Gyroscope, Front/Rear cameras |
Storage
| Storage | Internal 128 GB / 256 GB eMMC, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top & Bottom facing |
Emulation Limit
N64, Dreamcast, PSP full speed, GameCube & Wii mostly playable, some PS2 playable