TRDR Pocket
Go Games
Released: April 2021 Vertical Android 10
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC all full speed, most Saturn playable
Performance
| SoC | MediaTek Helio P60 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A73 / Cortex-A53 4x / 4x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| GPU Cores | 3 Cores |
| GPU Clock | 800 MHz |
| RAM | 3 GB |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 640 x 480 (Estimate) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 228.57 PPI (Estimate) |
| Aspect Ratio | 4:3 (Estimate) |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 4000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 87 mm x 140 mm x 19 mm |
| Weight | 250 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Blue, Yellow, Red, White |
Controls
| D-Pad | Disc Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick Upper placement |
| Face Buttons | 6 Buttons |
| Extra Buttons | Home, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth 4.0, WiFi, USB OTG, 4G SIM |
|---|---|
| Video Output | Micro HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast playable
Notes
It's a SouljaBoy ripoff of a Retroid Pocket 1 except with a more powerful Helio P60 chip, jacked up to $200