TRIMUI Model S / PowKiddy A66
TRIMUI / PowKiddy
Released: November 2020 Micro
Horizontal MinUI
Emulation capabilities
Most GBA & Genesis playable, some SNES playable
Performance
| SoC | Allwinner F1C200S |
|---|---|
| CPU | ARM926EJ-S |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 717 MHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | 2D accelerator |
| GPU Cores | 🔜 |
| RAM | 64 MB SDRAM |
Display
| Screen Size | 2.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 320 x 240 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 200 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 600 mAh |
|---|---|
| Cooling | - |
| Dimensions | 106.5 mm x 56.5 mm x 10 mm |
| Weight | 65 grams |
| Shell Material | Plastic & Aluminum combo |
| Colors | Transparent clear front shell, Aluminum back plate/PCB: Black, Blue, Green, Red, Gray, White |
Controls
| D-Pad | Separated Cross (PSP) Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Menu, Power |
Connectivity
| Connectivity | USB-C OTG |
|---|---|
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | Internal 64 MB / 4 GB / 8 GB, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
Most SNES runs at 60 FPS but lags with FX & Mode 7 games, most 2D PS1 runs fine (not all at full 60 FPS) but lags with 3D games