TRIMUI Smart
TRIMUI
Released: August 2022 Micro
Horizontal Tina Linux,
RGH Tomato OS
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | Allwinner S3 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 1.2 GHz - 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| RAM | 128 MB LPDDR3 |
Display
| Screen Size | 2.4 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 320 x 240 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 166.67 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | None (Protector only) |
Physical
| Battery | 1200 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 110 mm x 58 mm x 15 mm |
| Weight | 100 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Teal, Yellow, Purple |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Menu |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 4, Bluetooth 4.0 |
|---|---|
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | Internal 8 GB eMMC, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
SNES & PS1 almost all full speed except for slight lag on a few FX chip SNES games and 3D PS1 games