TRIMUI Smart Pro S
TRIMUI
Released: December 2025 Horizontal Linux
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC all full speed, most Saturn playable
Performance
| SoC | Allwinner A523 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A55 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 0.5 GHz - 2.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G57 MC1-2EE |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 744 MHz |
| RAM | 1 GB LPDDR4X |
Display
| Screen Size | 4.96 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 1280 x 720 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 296.09 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 5000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 187.4 mm x 79.8 mm x 17.2 mm |
| Weight | 256 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, White, Gray, Red, Yellow, Green |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, TMR) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Home, Power, Volume +-, Menu, Function Switch |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.4 |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Rear facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Microphone |
Storage
| Storage | Internal 8 GB eMMC, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top & Bottom facing |