U8
Game Console
Released: March 2025 Horizontal Linux (EmuELEC 4.7)
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | RockChip RK3326 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A35 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz - 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G31 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 650 MHz |
| RAM | 1 GB LPDDR4 |
Display
| Screen Size | 4.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 800 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 233.24 PPI |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 3500 mAh |
|---|---|
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, Transparent Purple, White |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3?) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Function, Power, Reset, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | USB-OTG |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
Storage
| Storage | Dual External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top & Bottom facing |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), 2D PSP mostly playable but not 3D, N64 & Dreamcast mostly playable