V20
PowKiddy
Released: February 2025 Vertical Linux (EmuELEC)
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | Allwinner A133 Plus |
|---|---|
| CPU | Cortex-A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz - 2.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | PowerVR GE8300 |
| GPU Cores | 1 Core |
| GPU Clock | 660 MHz |
| RAM | 1 GB DDR3 |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 228.57 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 5000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 85.3 mm x 133 mm x 23 - 27 mm |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Yellow, White, Transparent Black |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal, Shelf |
| Extra Buttons | Power, Reset, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | USB-C OTG |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | Dual External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast playable but not all at full speed