Win600
Anbernic
Released: July 2022 Horizontal Windows 10 / SteamOS
Emulation capabilities
Most GameCube playable, some Wii/3DS playable
Performance
| SoC | AMD Athlon Silver 3020e, AMD Athlon Silver 3050e |
|---|---|
| CPU | AMD Zen |
| CPU Cores | 2 Cores |
| CPU Clock | 1.2 GHz - 2.6 GHz (3020e) 1.4 GHz - 2.8 GHz (3050e) |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon RX Vega 3 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 1.0 GHz |
| RAM | 8 GB DDR4 (Single channel 4800 MT/s) (User replaceable SODIMM slot) |
Display
| Screen Size | 5.94 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 720 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 247.24 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 9000 mAh (39 Wh) |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 236 mm x 103 mm x 22 mm |
| Weight | 493 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Dark Gray, Blue |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Mouse/Gamepad Switch, Onscreen Keyboard button, Menu, Home, Windows, Power, Reset, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 5, Bluetooth 4.2, USB-A, USB-C OTG |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Microphone |
Storage
| Storage | Internal replaceable M.2 2242 SATA SSD (128 GB / 256 GB) |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |
Emulation Limit
Gamecube & Wii mostly full speed, some PS2 playable