X6
BOYHOM
Released: July 2023 Vertical Linux (RTOS)
Emulation capabilities
Most GBA & Genesis playable, some SNES playable
Performance
| SoC | Actions Semiconductor ATJ2273S |
| CPU | Actions Semiconductor ATJ2273S |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 450 MHz |
| Architecture | MIPS32 |
| GPU | "Video Engine" |
| GPU Cores | 🔜 |
| RAM | ? DDR (2?) |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 228.57 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 2000 mAh |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Green, Black, White |
Controls
| D-Pad | Cross
Lower placement |
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3
Upper placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1
Shelf |
| Extra Buttons | Menu, Power, Reset, Volume +/- |
Connectivity
| Video Output | AV Out |
| Speaker | Single Mono
Front facing |
| Sensors | Microphone |
Storage
| Storage | External MicroSD |
| Charge Port | USB-C
Top facing |
Emulation Limit
GBA and SNES mostly playable, PS1 and above unplayable
Notes
"Lot of seller, but really hard to found the creator ... impossible to found an update for the system. It's not an really bad handheld, but she's not the better. For me the big problem it's the system with the micro sd card partition, it's an invisible partition and if we delete it... the Handheld is dead, because it's impossible to found it on the web. I had a chance to make a copy of my system after i have open the box, because i have format the Micro SD card and when i have place the save files in the formatted micro SD, the X6 tell me "impossible to read the card". Probably the same components as PSP X6." - Awreel Mr