XU Mini M
MagicX
Released: July 2024 Micro
Horizontal Linux
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | RockChip RK3562 (RockChip RK3326) |
|---|---|
| CPU | Cortex-A35 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz - 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G31 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 650 MHz |
| RAM | 1 GB DDR3 |
Display
| Screen Size | 2.8 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 285.71 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 2600 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink |
| Dimensions | 129 mm x 64 mm x 19 mm (Source) |
| Weight | 120 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Gray, Orange, Transparent Black |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | G (Function), Power, Reset, Volume +- |
Connectivity
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
|---|---|
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
Storage
| Storage | Dual External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top facing |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast mostly playable but not all full speed