XU10
MagicX
Released: November 2023 Vertical Linux
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | Rockchip RK3326(S?) |
|---|---|
| CPU | Cortex-A35 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz - 1.5 GHz (1.6 GHz?) |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G31 2EE |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 650 MHz |
| RAM | 1 GB DDR3 (LPDDR4?) (5332 MT/s) |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 228.57 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 3000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink, Ventilation cutouts |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Purple, Grey, White |
Controls
| D-Pad | Separated Cross (PSP) Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal, Shelf |
| Extra Buttons | G (Function), Power, Reset, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | USB-C OTG |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Side facing |
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | Dual External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top facing |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), 2D PSP mostly playable but 3D PSP needs frameskip, N64 & Dreamcast mostly playable