XU20 V32
MagicX
Released: August 2025 Vertical Android 10
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | Allwinner A133 Plus |
|---|---|
| CPU | Cortex-A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | PowerVR GE8300 |
| GPU Cores | 1 Core |
| GPU Clock | 660 MHz |
| RAM | 2 GB DDR4 |
Display
| Screen Size | 3.2 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1024 x 768 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 400 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 3200 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 83 mm x 112 mm x 24 mm |
| Weight | 160 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, Transparent Black, Transparent Green shown in teasers |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal, Shelf |
| Extra Buttons | Power |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 4 |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Single Mono Front facing |
| Rumble | ✅ |
Storage
| Charge Port | USB-C x2 Top & Bottom facing |
|---|
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast playable but not all at full speed