Z-Pocket Game
Z-Pocket Game
Released: October 2019 Horizontal Android 7
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | Qualcomm Snapdragon 800 |
|---|---|
| CPU | Qualcomm Krait 400 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 2.15 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Qualcomm Adreno 330 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 450 - 578 MHz |
| RAM | 2 GB DDR3 |
Display
| Screen Size | 4.3 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 720 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 341.54 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 3635 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 165 mm x 65 mm x 16 mm |
| Weight | 196 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, Pink, White |
Controls
| D-Pad | Separated Cross (PS Vita) Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick (PS Vita) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons (PS Vita) |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Power, Reset, Volume +-, OTG Switch |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth, WiFi, USB OTG, Phone function |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Front facing |
| Sensors | Accelerometer, Compass, Magnetometer, Proximity sensor, Ambient light sensor, Gyroscope |
Storage
| Storage | Internal 64/128 GB & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
NDS, N64, PSP & Dreamcast playable
Notes
Not mass produced, first 100 units had Snapdragon 800 and based off Sony Xperia Z1 Compact phones, apparently next year's models will have Snapdragon 835/845. Taki claims that it will be available outside of China at the end of July (only 12 devices will be sold though) (stated July 13th, 2020)